Ondřej Havelka

Působí jako režisér, herec, zpěvák a tanečník.
Absolvoval herectví na DAMU v Praze a operní režii na JAMU v Brně.
Svou kariéru započal jako herec. Nejprve ve Studiu Ypsilon, následně i ve filmu a televizi.

Po revoluci začal Ondřej Havelka pracovat jako televizní scenárista a dramaturg.

Je autorem řady dokumentů z hudebního prostředí - hudební dokument Originální pražský synkopický orchestr (1990) oceněn na prestižním televizním festivalu v Montreux v roce 1991 „Stříbrnou růži“.

Dále je autorem televizního dokumentu Mezzosoprano Magdalena Kožená (1995), dokumentárního filmu Perla baroka o zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově aj. Za pozornost stojí celovečerní portrét velkého herce Zdravý nemocný Vlastimilený Brodský (1999), ke kterému Havelka napsal scénář i ho režiroval.

V roce 2014 dosáhl Havelka mezinárodního uznání se svou režijní prací na zfilmování opery Orfeo ed Euridice od Ch. W. Glucka v Zámeckém divadle v Českém Krumlově a v interiérech tamějšího zámku. Televizní film byl uveden mj. na německo-rakousko-švýcarské stanici 3sat.

Divadelní režii se Ondřej Havelka věnuje od roku 1988 dodnes. Od muzikálových počátků ve Studiu Ypsilon či Hudebním divadle Karlín se dostal až do Národních divadel v Praze, Brně a Ostravě. Nastudoval například operu Martina Smolky a Jaroslava Duška Nagano (2004).

“V roce 2011 nastudoval v operu G. Scarlattiho Dove è amore è gelosia na unikátní scéně zámeckého barokního divadla Český Krumlov s kompletní barokní scénickou a kostýmní výpravou a s využitím původní mašinerie a dobových efektů. Televizní záznam představení získal na Mezinárodním televizním festivalu Zlatá Praha 2012 Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 v kategorii režie a v roce 2013 výroční cenu Asociace německých hudebních kritiků za nejlepší DVD.” ND

Operu Lazebník sevillský v překladu Jaromíra Nohavici Ondřej Havelka právě inscenuje v ostravském Národním divadle moravskoslezském.

Po svém otci, hudebním skladateli Svatoplukovi Havelkovi, zdědil lásku k hudbě. V letech 1976 až 1995 vystupoval jako frontman Originálního Pražského Synkopického Orchestru. Po odchodu z něho si založil vlastní jazz-band Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, se kterým působí dodnes.

Přečtěte si rozhovor s Ondřejem Havelkou nejen o natáčení Hastrmana