Karel Dobrý

Hastrman

Navenek se jeví a projevuje jako člověk. Tvor je to však více zvířecí než lidský, bytostně spjat s přírodou a zejména vodou. Přirozený živočišný druh, který má jako každý živočich svou funkci v řádu přírody, a takto se snaží své poslání naplňovat.
Charismatický, asketický chlapík. Dekadentní aristokrat. Rovný charakter, přímé chování. Sečtělý, vzdělaný liberál, intelektuál. Umí být vtipný a šarmantní, vyjadřuje se kultivovaně.

Simona Zmrzlá

Katynka Kolářová

Rychtářova dcera. Inteligentní, krásná dívka; nespoutaná, nezávislá, vůdčí osobnost vesnické mládeže. Muži pro ni ztrácejí hlavu, dělají šílené věci, páchají zločiny i sebevraždy. Pro svou výjimečnost je Katynka obdivovaná i nenáviděná.

Jan Kolařík

Farář Fidelius

Sporý muž bojující proti tmářství a pohanským rituálům vesničanů. Není to ovšem žádný fanatik. Pochybuje. Zodpovědný, vědomý si své povinnosti vůči katolické církvi. I on je zamilován do Katynky, svou touhu po ní se snaží z těla vyhnat těžkou fyzickou prací a vyčerpávajícími běhy.

David Novotný

Rychtář Kolář

Katynčin otec. Jedna z vesnických figur, která baví okolí svým vtipem i směšností karikatury. Katynku vychovává sám. Baronovou pozorností jeho rodině je poctěn.

Jiří Maryško

Vesnický učitel Voves

Pseudointelektuál ušmudlaného zjevu i charakteru. Schopný uchýlit se i k podlosti. Vovsova láska ke Katynce nemá pro jeho vlastnosti od začátku šanci, ze stejného důvodu nemá ve vsi žádnou větší vážnost ani autoritu.

Jiří Lábus

Francl

Baronův sluha. Neustále lamentuje a hořekuje na jejich nový domov, který se mu nelíbí. Rád vesničany ohromuje řečmi o cizích krajích a „prášilovskými“ historkami. Baron se s ním často baví jako se sobě rovným. Ani Francl však nezná Baronovo tajemství.

Vladimír Polívka

Jakub

Mladý a nerozvážný vesnický floutek. Katynčin milý, který na svou povahu doplatí.